3D polc készítése VI. rész - kivitelezés I.

2015.02.13 11:49

Elérkeztünk az összeszerelés műveletéhez.

A makett segítségével sikerült a pontos méreteket meghatározni és leadni a lapszabászatra, így már csak a hullámok kivágása marad, összeszerelés előtt. Ja és még valami, az előkezelés. Sikerült szereznem elég olcsón színtelen matt lakk alapozót, így a lapok kiszállítása után, szerelés előtt, két réteg ment rá az alapozóból.

Az egyik legnehezebb részhez értünk, a hullámok megrajzolásához és kivágásához. A minta segítségével(azt szétszedve) levettem a méreteket, majd a csúcspontok berajzolásával meghatároztam az íveket. Fogtam a vitaminos dobozt és befőttes üveget és az átmérőt lemértem, azt 10 szeresére növelve, készítettem két sablont. Az MDF lap rendelésénél, olcsóbb volt úgy megvenni, hogy egész táblákat vágattam méretre, ezáltal keletkezett felesleges anyag, ami most jól jött a sablonhoz. Ahhoz, hogy fel tudjam rajzolni a hullámokat nem kellet teljes kőr, elég volt ív is. Ezt úgy oldottam meg, hogy egy szöget ütöttem egy nagyobb darabba és zsinór végére kötözött ceruzával rajzoltam fel a körcikket.

Ebből a sablonból kellett a két méret. Ezek után a bejelölt méretek és a minta segítségével, már csak be kellett jelölni a munka darabokon a hullámokat a sablon segítségével. Ezek után jöhetett a vágás.  Segítségem is akad, a barátnőm apja(köszönöm Pali bátyám). Szerencsére jó idő volt, így a szabadban, két szék és egy pad segítségével, a szerszámoknál megismert dekopír fűrésszel, megindulhatott a függőleges  elemek kivágása.

  

És akkor meg is vagyunk a függőleges elemekkel :)

Jöhet a falra szerelés. Most jött jól, hogy ki lett cserélve az "L" vas merevebbre. Mint a képen is látható, a fűtés csövek elállnak a faltól kb. 4-5 centire. Arra a döntésre jutottunk, hogy nem a függőleges elemekből vágjuk ki a csövek helyét, hanem ennyivel kijjebb kerül a falttól a polc. Ez így még jobb lett a világítás miatt, de azt majd késöbb. A konzolok felfogatása, a falban tiplivel, a lapok esetében menetes átmenő csavarral történt. Függőleges elemenként 3 db sarokvas vagy másként "L" vas gondoskodott, Hiába volt erősített a sarokvas, azért mozogtak a függőleges elemek. Ez nem gond, a végső stabilitást majd úgy is a vízszintes elemektől kapja. Itt az volt a lényeg, hogy ne boruljon el, illetve rá semmire.

Jól néz ki :) Kicsit lebegős kinézetett kapott attól, hogy a sarokvas szinte láthatatlan.

Jöhetett a másik kemény dió, a sarok kialakítása. Ezt az elemet a padlón szereltük össze, és utólagosan emeltük be a helyére. Erre azért volt szükség, mert a radiátortól nem fértünk el, illetve a polcokat nem tudtuk a sarokban felerősíteni. Így csak két csavar kellett a falba, ami (a kép jobb oldalán található téglalap alakú elem) megfogja az egész sarok elemet.

Következik:

3D polc készítése VI. rész - kivitelezés II. >>